ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Սիմոնյանը ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 18-ի նիստում ներկայացրեց  2020-ի  կատարողականի վերաբերյալ նախարարության զեկույցը:
Ըստ այդմ՝ հաշվետու տարում Արարատի եւ Արմավիրի մարզերում իրականացվել են 2 խորքային հորի լուծարման եւ 4-ի կոնսերվացման աշխատանքներ: Փականային ռեժիմի է բերվել 29 խորքային հոր:
Խնայվել է 1 500-ից ավելի լ/վրկ ջուր: Ձեւակերպվել է նոր 190 ջրօգտագործման թույլտվության հայտ՝ ձկնաբուծության, ոռոգման, խմելու ջրի եւ արդյունաբերական նպատակով: Մերժվել է փոքր հէկերի կառուցման 14 հայտ: 12 փոքր հէկի ջրառի կետերում տեղադրվել եւ կնքվել են առցանց ջրաչափեր: Առայսօր 152 փոքր հէկերից 111-ում տեղադրվել եւ կնքվել է 145 առցանց ջրաչափ:
Սեւանա լիճ-Արփա-Սեւան ջրատարով տարեսկզբից մուտք է գործել շուրջ 205 մլն խորանարդ մետր ջուր, ինչը 46 մլն-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն օրվա ցուցանիշից: Սեւանա լճում իշխանի պաշարների վերականգնման եւ ձկնաբուծության ծրագրի շրջանակներում  լիճ է բաց թողնվել շուրջ 630 000 մանրաձուկ, որից շուրջ 600 000-ը` գեղարքունի, իսկ 30 000-ը՝ ամառային իշխան տեսակի:
Կատարվել է 204 տոննա  սիգի արդյունաբերական որս: Միջոցառումներ են իրականացվել՝ արգելելու համար սիգի ապօրինի որսը: Նշվեց, որ այստեղ խնդիրները շատ են. կարիք կա վերացնել օրենսդրական բացերը:
Պատգամավոր Սարիկ Մինասյանը բարձրացրեց   թափառող շներից քաղաքացիների պաշտպանության հարցը: Նշվեց, որ մարդկանց համար վտանգավոր են նաեւ ստերջացված շները, ինչի առնչությամբ Տիգրան Սիմոնյանը  պարզաբանեց, որ այդ հարցի կարգավորումը  նախարարության տիրույթում չէ: Փոխնախարարը համաձայնեց, որ խնդիր, իրոք, կա, եւ անհրաժեշտ է, որ համապատասխան մարմինները հրատապ կարգով լուծում գտնեն:
Փոխնախարարը նաեւ հայտնեց, որ 2020- ին իրականացվել են մի շարք բնապահպանական ծրագրեր:
Մասնավորապես, արգելվել է օզոնային շերտը քայքայող նյութերի արտադրությունը, ընդունվել է մեկանգամյա օգտագործման պոլիէթիլենային տոպրակների աստիճանական նվազեցման մասին  օրենսդրական նախաձեռնությունը: Դրա  շնորհիվ 2022-ից կարգելվի մինչեւ 50 միկրոն հաստությամբ տոպրակների վաճառքը:

18 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы заместитель министра окружающей среды РА Т.Симонян представил доклад о работе ведомства в 2020 г.
По его данным, в отчетном году в Араратской и Армавирской областях были ликвидированы 2 глубокие скважины, 4 – законсервированы. На вентильный режим переведены 29 глубоких скважин.
Сэкономлено более 1500 л/с воды. Выдано 190 новых разрешений на водопользование для рыбоводства, орошения, питьевой воды и промышленных целей. Отклонено 14 заявок на строительство малых ГЭС. Онлайн-счетчики воды установлены и опломбированы на 12 малых гидроузлах. На сегодняшний день на 111 из 152 малых гидроэлектростанций установлено и опломбировано 145 онлайн-водомеров.
С начала года в водовод озеро Севан-Арпа-Севан поступило около 205 млн кубометров воды, что на 46 млн больше, чем на тот же день прошлого года. В рамках программы восстановления и разведения форели (ишхана) в озеро Севан было выпущено около 630 000 мальков рыбы, из которых около 600 000 вида гехаркуни и 30 000 – летней форели.
Промышленным промыслом выловлено 204 тонн сига. Приняты меры по запрету ее нелегального лова. Отмечено наличие здесь множества проблем – необходимо   устранить пробелы в законодательстве.
Депутат С.Минасян поднял вопрос защиты граждан от бродячих собак. Отмечена опасность для людей также кастрированных собак, в связи с чем Т.Симонян пояснил, что решение этого вопроса не входит в компетенцию министерства. Заместитель министра согласился с существованием реальной проблемы и необходимостью поиска срочного решения соответствующими органами.
Т.Симонян также сообщил о реализации в 2020 г. ряда экологических программ.
В частности, запрещено производство озоноразрушающих веществ, принята законодательная инициатива о постепенном сокращении использования одноразовых полиэтиленовых пакетов. В связи с этим с 2022 г. будет запрещена продажа пакетов толщиной до 50 микрон.